چرا ویتامین D این همه برای بیماران تیروئیدی مهم است؟

ویتامین D برای بیماران تیروئیدی

حتما در مورد اهمیت ویتامین D چیزهایی شنیده اید و همه ما می دانیم که کارشناسان توصیه می کنند که به هر نحو شده این ویتامین را دریافت کنیم. به ویژه، این ویتامین برای بیماران تیروئیدی ، خود ایمنی وافراد چاق بیشتر از همه توصیه می شود.

اما چرا این همه توصیه در مورد اهمیت ویتامین D برای بیماران تیروئیدی وجود دارد؟

پروفسور ریچارد شامیز می گوید: ” این ویتامین خاص برای کارکرد تیروئید بسیار مهم می باشد و همه ما میدانیم که کارکرد تیروئید به ویتامین D بستگی دارد. ”

آیا می توانیم ویتامین D مورد نیاز خود را از نور خورشید یا مولتی ویتامین ها دریافت کنیم یا باید در کنار اینها مکمل هم مصرف کنیم؟

این روزها مردم از ضد آفتاب ها استفاده می کنند و برای رفتن به بیرون زمان عصر یا شب را ترجیح می دهند. بنابراین مردم امروزی ویتامین D کمتری را از نور خورشید دریافت می کنند. علاوه بر این، مولتی ویتامین ها حاوی 400 واحد از ویتامین D می باشند که طبق استاندارد RDA از تحقیقات انجام گرفته در دهه 1940 و 1950 می باشد. امروزه ، این تحقیق زیر سوال قرار گرفته است و هم اکنون بسیاری از محققان روزانه 1000 الی 2000 واحد ویتامین D را در مولتی ویتامین ها توصیه می کنند.

آزمایش ویتامین D چگونه می باشد؟
آزمایش میزان ویتامین D به صورت آزمایش خونی انجام می گیرد. سطح ویتامین D یک فرد نرمال بین 30 تا 100 می باشد. فقط به یاد داشته باشید که این مقدار در بیماران تیروئیدی باید بین 50 یا 60 یا بیشتر باشد.

کمبود ویتامین D را چگونه برطرف کنیم؟
بهترین منبع ویتامین D تابش نور آفتاب بر روی پوست است. مکمل های ویتامین D اگر چه ممکن است باعث “نرمال “کردن سطح این ویتامین در خون گردند ولی فوائد حاصله از این نرمال شدن در افراد دیده نمی شود. ویتامینD برای جلوگیری از پوکی استخوان و کارکرد نرمال سیستم ایمنی بدن لازم است. ولی در افرادی که به کمک مکمل ها اندازه ویتامین D خون خود را نرمال نگه داشته اند نه تنها این فوائد مشاهده نشده بلکه در حقیقت میزان خطراتی مانند بیماری های قلبی، سنگ های کلیه و حتی در برخی موارد سرطان پانکراس بالاتر نیز رفته است.

روزی ده دقیقه آفتاب نیمروز در زمستان و آفتاب صبح و عصر در تابستان و یا هفته ای سه نوبت به مدت نیم ساعت با قرار دادن پوست بدن در معرض تابش آفتاب میزان ویتامین D بدن خود را می توانید بدون مصرف مکمل تامین کنید.

البته فراموش نکنید که برای ساختن و جذب ویتامین D در بدن ، هر چه بدن سالم تری داشته باشید موفق تر خواهید بود. سلامت بدن هم در اثر مجموعه زندگی سالم بدست میاید. این مجموعه شامل غذای سالم ( سبزی های فراوان ، میوه، غذا های تغییر شکل نیافته گیاهی و حداقل تا ۸۰ درصد بصورت خام، ورزش و فعالیت بدنی، خواب و استراحت کافی، اعصاب آرام و استفاده از نور آفتاب می باشد.)

منبع: verywell.com

مطالب پیشنهادی سایت نمونه ها :
همه چیز در مورد ویتامین D
سندرم خود ایمنی
]