ماه دوم بارداری چی بخورم

ماه دوم بارداری چی بخورم

ماه دوم بارداری چی بخورم

اول از همه به خاطر مادر شدنتان تبریک می گوییم!!

از هفته پنجم بارداری ، ماه دوم بارداری شروع می شود. خیلی از زنان باردار، متوجه ماه اول بارداری خود نمی شوند. در طی این دوران تغذیه نقش مهمی در رشد جنین و حتی سلامت شما بازی می کند.

در ماه دوم بارداری ممکن است حالت تهوع صبحگاهی داشته باشید . در ماه دوم بارداری، رژیم غذایی سالم بسیار مهم می باشید و باید به هر آنچه که می خورید دقت کنید. در این ماه، لوله عصبی شکل می گیرد و سپس مغز جنین تشکیل می شود. علاوه بر این ، سیستم گردش خون و ضربان قلب نیز در طی این ماه شکل می گیرند. از این رو، رژیم ماه دوم بارداری بسیار اهمیت دارد.

برخی مواد مغذی لازم که باید به رژیم غذایی در ماه دوم بارداری بیفزایید:

1- ماه دوم بارداری چی بخورم ؟ اسید فولیک
اسید فولیک یا فولات یک نوع ویتامینB می باشد که در اولین هفته های بارداری بسیار اهمیت دارد، چون رشد نرمال لوله عصبی را فراهم می کند. اگر مکمل اسید فولیک مصرف نکنید، احتمال به وجود آمدن نواقصات لوله عصبی در کودک شما وجود خواهد داشت. غذاهایی مانند اسفناج، غلات غنی شده و لوبیاها سرشار از اسید فولیک می باشند. در ماه دوم بارداری باید روزانه 400 میلی گرم اسید فولیک دریافت کنید.

2- ماه دوم بارداری چی بخورم : آهن
در طول این دوره، باید خون بیشتری داشته باشید تا به جنین هم برسد. اگر از رژیم غذایی خود به مقدار کافی آهن دریافت نکنید، در طی زمان احساس خستگی خواهید کرد و کمخونی مبتلا خواهید شد. همین که فهمیدید باردار هستید باید روزانه 27 میلی گرم آهن مصرف کنید. اگر احساس می کنید که آهن کافی را از مواد غذایی دریافت نمی کنید، بهتر است از قرص های آهن استفاده کنید.

3- ماه دوم بارداری چی بخورم : کلسیم
در ماه دوم بارداری، استخوان های جنین شروع به سخت شدن می کنند. این کار به کلسیم نیاز دارد. باید روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنید. خیلی راحت می توانید کلسیم را از غذاهایی مانند لبنیات و سبزیجات دارای برگ سبز دریافت کنید.

4- ماه دوم بارداری چی بخورم : پروتئین
از وقتی که فهمیدید باردار هستید باید میزان جذب پروتئین خود را افزایش دهید. پروتئین باعث تامین خون برای جنین می شود و همچنین رشد نرمال عضلات را در جنین فراهم می کند. می توانید پروتئین را از پنیر کم چرب و یا ماهی دریافت کنید. با این وجود ، از خوردن ماهی هایی که دارای جیوه می باشند به شدت پرهیز کنید. پروتئین مورد نیاز در طول دوران بارداری روزانه 75 تا 100 گرم می باشد.

غذاهایی که باید اجتناب کنید:

1-پنیر نرم:
نباید در طول دوران بارداری پنیر نرم مصرف کنید، چون حاوی باکتری هایی می باشد که موجب عفونت می شوند.

2-جگر:
چون به دنبال جذب آهن بیشتر هستید، احتمالا به سراغ جگر بروید. جگر به علت اینکه دارای ویتامین A بیش از حد می باشد، می تواند موجب سقط جنین شود.

3-شیر غیر پاستوریزه:
اگر شیر پاستوریزه شده نباشد، نباید آن را مصرف کنید. چنین شیرهایی حاوی ریز ارگانیسم ها و پاتوژن هایی می باشد که موجب انواع بیماری ها می شوند.

4-تخم مرغ خام:
خوردن تخم مرغ خام به هیج وجه توصیه نمی شود ، چون عفونت سالمونا وارد بدن شما می شود. این عفونت هم برای شما و هم برای جنین بسیار خطرناک می باشد.

تهیه و ترجمه : اختصاصی مجله اینترنتی نمونه ها

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها
خوردن انجیر در بارداری
سفت شدن شکم در سه ماهه اول بارداری
خوردن فندق در بارداری
خوردن تربچه در بارداری
9 مزیت جالب شیر بادام در دوران بارداری
10 غذای تقویتی برای جنین
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

]