خطرات محیطی برای مادران باردار

خطرات محیطی برای مادران باردار

خطرات محیطی برای مادران باردار
امروزه عوامل محیطی بسیاری در اطراف ما وجود دارد که می توانند اثرات منفی برقدرت باروری ما داشته باشند. در این بخش به برخی از خطرات قدیمی و شایع محیط پیرامون پرداخته و راهکارهای در امان ماندن از آن ها را معرفی می کنیم.

قرار گرفتن در معرض سرب: حدود سال 1978 میلادی مضرات تماس انسان با سرب آشکار شد و به دلیل بروز بیماری ها و مشکلات زیادی که سرب برای شهروندان ایجاد می کرد لزوم پرهیز از قرارگیری انسان در سرب شکل جدی تری به خود گرفت. سرب می تواند از طریق هوا یا به شکل جامد به بدن ما منتقل شود. همچنین مقدار زیادی سرب در محیط اطراف ما مانند خانه یا هر جایی که در آن هستیم, یافت می شود. تماس با سرب پیامدهای جبران ناپذیری برای بزرگسالان, کودکان و به خصوص مادران و جنین آن ها در بردارد.

مضرات سرب برای سلامت مادر باردار: سرب در استخوان ها تجمع می کند. و از آنجاییکه در طول دوران بارداری استخوان های مادر کانی زدایی( زدودن نمک و مواد معدنی) می کند در نتیجه مقداری سرب آزاد می شود. اگر سرب از طریق جفت به جنین برسد می تواند منجر به ناهنجاری, اختلالات عصبی و نقص مادرزادی در جنین شود. بهترین کار پیدا کردن منبع سرب به منظور پرهیز از تماس با آن، از بین بردن منبع آلودگی و انجام آزمایش های لازم برای اندازه گیری میزان سرب موجود در بدن شما است.

سرب در کجا وجود دارد؟ از راه بزرگراه های اصلی، خانه های قدیمی و خاک سرب یافت می شود. گازوئیل نیز حاوی مقدار زیادی سرب است. به دلیل عدم تجزیه سرب این ماده سال های زیادی در خاک باقی می ماند. تا اواخر دهه 1970 از سرب در اتصال شیرآلات و لوله های آب شهری استفاده می کردند. اگر در خانه های قدیمی زندگی می کنید، برای کاهش میزان سرب آب مصرفی, اجازه دهید آب به مدت سی تا شصت ثانیه جاری شود سپس از آن برای برای پخت و پز یا نوشیدن استفاده کرد. هرگز برای نوشیدن یا تهیه شیر خشک نوزاد از آب گرم شیر آب استفاده نکنید. زیرا میزان جذب در آب گرم بیشتر از آب سرد است. همچنین ممکن است در ترکیب رنگ دیوار خانه ها یا آپارتمان های قدیمی از سرب استفاده کرده باشند و با گردگیری، تکه های رنگ از دیوار جدا شوند. همچنین خاکی که ازخارج منزل وارد می شود نیز حاوی سرب است.

توکسوپلاسموز: با خوردن گوشت خام, سبزیجات، شیر یا آب آلوده این انگل وارد بدن می شود. این انگل درمدفوع گربه آلوده نیز یافت می شود. علاوه بر این خانم های بارداری که از بره میش یا بره گوسفند نگه داری می کنند, بیشتر در معرض خطر ابتلا به این انگل قرار دارند.

پیامدهای جدی و خطرناک این انگل: از هر هزار خانم باردار دو نفر به عوارض توکسوپلاسموز مبتلا می شوند. احتمال این که جنین به این انگل مبتلا شده و به مرگ او منجر شود یک تا دو درصد است. ابتلا به این انگل احتمال بیماری های چشمی بین پنج تا سی درصد افزایش می یابد.
جلوگیری از توکسوپلاسموز:پرهیز از قرار گرفتن در معرض منبع توکسوپلاسموز کار آسانی است. اگر در منزل از گربه نگه داری می کنید از شخص دیگری بخواهید مدفوع او را تمیز کند یا برای این کار از دستکش استفاده کنید و با دقت این کار را انجام دهید. سعی کنید با بره میش تماس نداشته باشید. مصرف گوشت نپخته را به حداقل رسانید و به دفعات دستان خود را بشویید. هفده درصد تماس با توکسوپلاسموز از طریق خاک آلوده است که اکثر خانم ها از وجود این انگل در خاک خبر ندارند. اگر از گل کاری لذت می برید با استفاده از دستکش و شستن دست های خود حین انجام کار, از ابتلا به این عفونت جلوگیری کنید.
منبع:مجله نی نی

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

]