گیاهان دارویی در دوران بارداری

فهرست گیاهان دارویی در دوران بارداری

فهرست گیاهان دارویی در دوران بارداری

در اینجا فهرستی از گیاهان و غذاهایی که ظاهرا مصرف آنها در دوران بارداری بی خطر است ارائه می شود:

فهرست گیاهان دارویی در دوران بارداری : یونجه
یونجه منبع غنی کلروفیل (رنگ سبز گیاهان)، کاروتن و آهن است و مصرف یک یا دوبار آن در هفته در پیشگیری از کمخونی موثر است. این گیاه حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی است و سلامت عمومی را بهبود می بخشد.

فهرست گیاهان دارویی در دوران بارداری : ریشه بابا آدم
می توانید از ریشه خشک شده یا خود این گیاه به جای هویج در آشپزخانه استفاده کنید. این گیاه به متعادل ساختن سطح قند خون ، تقویت کبد و مجاری ادرار و رحم کمک می کند. این گیاه کبد و لوزالمعده را تقویت می کند و در بهبود گوارش موثر است و ملین بسیار قوی محسوب می شود. مصرف این گیاه به درمان خارش پوست کمک می کند.

فهرست گیاهان دارویی در دوران بارداری : بابونه
مصرف این گیاه در بهبود وضع خواب ، کاهش تنش های عصبی و سردرد موثر است. بابونه در بهبود گوارش ، تهوع و ترش کردن معده و هم چنین گرفتگی های عضلانی ، یبوست و عفونت های مجاری ادرار موثر است. بابونه را حدود 10دقیقه در یک فنجان آب بخیسانید و روی فنجان را با نعلبکی بپوشانید تا عناصر مفید آن تبخیر نشوند. روزانه حدود 4 فنجان بابونه بنوشید . در موارد نادر، برخی افراد نسبت به بابونه واکنش نشان می دهند. اگر سابقه سقط جنین یا لک بینی در چهار ماه اول بارداری دارید، روزانه بیش از یک فنجان بابونه مصرف نکنید چون این گیاه به بروز قاعدگی کمک می کند.

فهرست گیاهان دارویی در دوران بارداری : گیلاس
گیلاس در از بین بردن درد موثر استو 20 عدد گیلاس معادل یک آسپرین می باشد.

کاکل ذرت:رشته های نرم و ظریف بین نوک ذرت و برگ های پوشش دهنده آن است که می توانید آن را در آب جوش دم کنید. این ماده برای درمان احتباس آب و التهاب مثانه در بارداری موثر می باشد.

ریشه و برگ های گیاه قاصدک:
مصرف گیاه قاصدک به افزایش میزان آهن خون کمک می کند. این گیاه ماده تقویتی دستگاه گوارش نیز محسوب می شود و در تنظیم قند و فشار خون موثر است. مصرف گیاه قاصدک در اوایل بارداری به از بین بردن حالت تهوع و در مراحل بعدی به از بین بردن خارش پوست کمک می کند. می توانید از برگ های این گیاه در سالاد استفاده کنید و یا از ریشه خشک شده آن دم نوش درست کنید.

دم اسب:این گیاه بسیار تلخ می باشد اما در تقویت رحم موثر بوده و برای زنانی که سابقه سقط جنین دارند مفید است.در اوایل بارداری می توانید این گیاه را به صورت تنتور(10 قطره سه بار در روز)مصرف کنید و در مراحل بعدی بارداری هراز گاهی مقداری از آن را بنوشید.

رازیانه :نوشیدن چای رازیانه برای درمان تهوع، سوئ هاضمه و نفخ موثر است.

سیر:سیر نوعی تصفیه کننده خون است و به گردش مناسب آن کمک می کند.سیر خطر مسمومیت بارداری را کاهش می دهد و دارای خواص ضد عفونی کننده ، آنتی باکتریال و ضد ویروس است.

زنجبیل: این گیاه به گوارش و برطرف کردن تهوع کمک می کند.مقداری زنجبیل در یک فنجان رنده کنید و ده دقیقه در آب جوش بخیسانید.می توانید کمی عسل به آن اضافه کنید. اما در مصرف این ماده زیاده روی نکنید،2 فنجان در روز مقدار متعادلی می باشد. زیادروی در مصرف زنجبیل ، جریان خون لگن خاصره را افزایش می دهد و به بروز قاعدگی کمک می کند.

چای سبز: این چای آنتی اکسیدانی قوی بوده و کافئین آن کمتر از 25 درصد چای معمولی است. می توانید از چای سبز برای از بین بردن خارش جای نیش حشرات ، التهاب و حتی آفتاب سوختگی استفاده کنید. چای را مانند همیشه دم کنید و پس از خنک شدن ، آن را به پنبه روی محل مورد نظر بمالید.

جلبک قهوه ای : این جلبک نوعی گیاه دریایی است و مانند سایر گیاهان دریایی منبع غنی ید، کلروفیل و سایر عناصر معدنی می باشد .می توان از جلبک قهوه ای به عنوان ماده تقویتی در طول مدت بارداری استفاده کرد و مصرف آن به عملکرد تیروئید جنین در حال رشد کمک می کند. می توانید برگ های خرد شده جلبک قهوه ای را با سوپ مصرف کنید یا از پودر برگ های خشک شده آن برای طعم دهی به غذاها استفاده کنید.

اسطوخودوس: می توانید به انواع مختلف چای از جمله چای بابونه ، کمی اسطوخدوس اضافه کنید. این گیاه آرام بخش بوده و در برطرف کردن افسردگی و اضطراب موثر می باشد. مصرف اسطوخودوس در درمان نفخ و سوء هاضمه مفید است.علاوه بر تمام این ها ، می توانید کمی از این گیاه را در وان آب گرم بریزید و در آن دراز بکشید.

لیموترش :مصرف مخلوط آب لیموی تازه با آب داغ ، روش درمانی سنتی گلودرد و زکام است . افزودن کمی عسل به این مخلوط نوشیدن آن را راحت تر می کند.

نعنا:نوشیدن دم کرده نعنا ، به گوارش کمک می کند و در بهبود تهوع صبحگاهی موثر است. اگر معده شما آشوب است، به طور مرتب پس از هر وعده غذایی دم کرده نعنا بنوشید.

گزنه: این گیاه خون ساز است و مصرف منظم آن در زمان بارداری به از بین بردن کم خونی کمک می کند. گزنه حاوی ویتامین و مواد معدنی متعدد است و به سلامت کبد ، کاهش واریس و کاهش بروز خونریزی پس از زایمان کمک می کند. یک مشت برگ گزنه را در یک لیتر آب در حال جوش بریزید و بگذارید به مدت یک ساعت بجوشد (البته قبل از لمس گزنه ، دستکش دستتان کنید) راه ساده تر آن است که از کپسول های پودر گزنه خشک شده استفاده کنید.

جوی دوسر: خوردن حلیم جوی دو سر در شب ، قند خون را متعادل می کند و میزان سروتونین مغز را افزایش می دهد، در نتیجه فرد می تواند خوب بخوابد.

مرزنگوش: با افزودن این گیاه به غذاها می توانید از بروز نفخ جلوگیری کنید.

منبع :کتاب راهنمای کامل تغذیه مادران باردار

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها
نوشیدن آب نارگیل در طول بارداری
آیا می توانید نبض قلب جنین اتان را در شکم خود احساس کنید
خوردن کاهو در دوران بارداری
خوردن شلغم در دوران بارداری
آیا در طول بارداری می توانیم ماهی هالیبوت بخوریم
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

]