غذای ممنوعه در دوران شیردهی

10 غذای ممنوعه در دوران شیردهی

10 غذای ممنوعه در دوران شیردهی

زمانی که باردار بودید ، به خاطر میل شدید به غذاها انواع غذاها را می خوردید. اما حالا فرزند شما به دنیا آمده و باید از خوردن برخی غذاها خودداری کنید. قبل از اینکه چیزی را بخورید باید از خودتان بپرسید آیا می توانم این غذا را بخورم؟ آیا این غذا می تواند بر فرزند من تاثیر بگذارد؟

قبل از هر چیز باید دو نکته را به خاطر بسپارید:
– در دوران شیردهی باید وعده های غذایی منظمی داشته باشید تا نیاز روزانه خود را به مواد مغذی برآورده کنید.
-واکنش هر کودک به مواد غذایی با کودک دیگر فرق دارد، بنابراین اگر کودک شما به یک ماده غذایی حساسیت ندارد، می توانید آن را مصرف کنید.

حالا به سراغ غذاهایی می رویم که باید در دوران شیردهی از آنها اجتناب کنید، البته منظور ما این نیست که کلا این غذاها را ممنوع کنید بلکه تا می توانید این غذاها را محدود کنید:

14 غذا که باید در دوران شیردهی از آنها دوری کنید

1-قهوه یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی
چرا قهوه جزو فهرست غذاهایی است که باید در دوران شیردهی از آن اجتناب کرد؟ زیرا قهوه دارای کافئین می باشد. برخلاف بزرگترها، نوزاد نمی توانند ترکیبات قهوه را تحمل کنند و به آن واکنش نشان می دهند. قهوه در کودکان موجب سوزش، بی خوابی و دل درد می شود. مقدار زیاد کافئین، آهن موجود در شیر مادر را کاهش می دهد و سطوح هموگلوبین را در کودکان کاهش می دهد. بنابراین بهترین راه حل آن است که کلا دور قهوه را خط بکشید.

اما اگر می گویید که من تمام شب را بیدار مانده ام و فقط با قهوه می توانم سرحال بمانم ، بیشتر از دو الی سه فنجان در روز مصرف نکنید( منظور از فنجان همان فنجان کوچک قهوه خوری می باشد) اما تا می توانید از قهوه دوری کنید.

2- شکلات یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی
شکلات غنی از موادی به نام تئوبرومین می باشد که تاثیر مشابهی با کافئین دارد. اگر مادر شیردهی بیش از 750 میلی گرم کافئین یا تئوبرومین در روز مصرف کند، کودک ممکن است بی قرار شود و همچنین ممکن است خواب او بهم بخورد.

3- مرکبات ، غذای ممنوعه در دوران شیردهی
مرکبات غنی از ویتامین ها می باشند، اما ترکیبات اسیدی آنها می تواند موجب کمی سوزش شود. اگر تصمیم گرفته اید که مرکباتی مانند لیمو، گریپ فروت و پرتقال مصرف کنید، آنها را با غذاهایی غنی از ویتامین ث مانند پاپایا ، آناناس، توت فرنگی ویا سبزیجات دارای برگ سبز و نارنگی جایگزین کنید.

4-بروکلی غذای ممنوعه در دوران شیردهی
آیا دیشب بروکلی خوردید؟ پس اگر کودک شما امروز دچار نفخ شده است نباید تعجب کنید. دیگر غذاها که موجب نفخ کودک شیرخوار می شوند عبارتند از : پیاز، گل کلم، کلم و خیار. البته در مورد این ها هنوز اثات علمی وجود ندارد.

5-ماهی با جیوه زیاد یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی
اگر ماهی دارای جیوه زیاد بخورید، جیوه آن بر شیر مادر تاثیر می گذارد. جیوه می تواند بر رشد نورولوژیکی کودک نیز تاثیر بگذارد.

6-الکل یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی
الکل نیز از شیر مادر عبور کرده و بر رشد نورولوژیکی کودک تاثیر می گذارد.

7-بادام زمینی یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی
اگر در خانواده سابقه حساسیت به بادام زمینی دارید، تا زمانیکه به کودک خود شیر می دهید از خودن آن دوری کنید. پروتئین های آلرژی زا در بادام زمینی می توانند از شیر مادر عبور کنند و سپس به کودک شیرخوار برسند.

8-جعفری و نعناع یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی
اگر جعفری و نعناع به مقدار فراوانی خورده شوند، می توانند شیر مادر را کاهش دهند.

9-لبنیات یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی برای برخی مادران
برخی از کودکان شیرخوار نمی توانند شیر گاو را تحمل کنند و وقتی مادران شیر گاو یا دیگر محصولات لبنیاتی می خورند، آلرژن ها ممکن است وارد شیر مادر شوند و موجب تحریک شیر خوار شوند. اگر بعد از مصرف محصولات لبنیاتی علائمی مانند استفراغ و قولنج را در کودک خود مشاهده کردید، به این معناست که باید هرچه زودتر مصرف آنها را قطع کنید. دیگر علائم عبارتند از اگزما، بیماری های پوستی و بی خوابی.

10-سیر یک غذای ممنوعه در دوران شیردهی
بوی سیر می تواند واردشیر مادر شود! خیلی از کودکان این بو را دوست دارند، اما خیلی دیگر از این بو متنفرند.

تهیه و ترجمه : اختصاصی مجله اینترنتی نمونه ها

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها
6 روش برای کاهش خارش شکم در بارداری
گریه بیش از حد کودک به چه معناست
این فعالیت می تواند به مغز کودک شما آسیب برساند
درد و احساسات در نوزادان : 4 نکته ای که والدین باید بدانند
5 دلیل برای تاخیر در اولین حمام بچه
]