کنترل تب در کودکان

راهکارهایی ساده برای کنترل تب در کودکان

راهکارهایی ساده برای کنترل تب در کودکان

بروز تب یا درجه حرارت بالا در دوران کودکی امری شایع می باشد . حتما می دانید درمان سریع و به موقع تب در نوزادان و کودکان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. به علاوه اغلب تب، منشاء ویروسی دارد و عفونت های ویروسی گاهی به بیماری جدی تری نیز منجر می شود. به علاوه عفونت های باکتریایی ، مانند سینه پهلو (پنومونی) و مننژیت بسیار خطرناک بوده و باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرند. بنابراین، اگر فکر میکنید درجه حرارت بالای بدن کودکتان به وسیله یکی از این عوامل رخ داده است، در اسرع وقت از مراقبت های پزشکی استفاده کنید.

کنترل تب در کودکان

چه وضعیتی به عنوان تب در نظر گرفته می شود ؟
درجه حرارت طبیعی بدن بین 36 تا 36/8 درجه سانتی گراد (96/8 تا 98/2 درجه فارنهایت)است. اگر درجه حرارت بدن نوزاد بیش از 38 درجه سانتی گراد یا 100/4 درجه فارنهایت باشد، پس تب دارد. با این حال درجات بیش از 37 معمولا به عنوان درجه حرارت بالا در نظر گرفته می شود. کودکانی که تب دارند، معمولا ناخوش هستند و چهره ای برافروخته دارند.

کنترل تب در کودکان

از کجا بدانم که مشکل جدی نیست؟
درجه حرارت بالای بدن در بیشتر موارد ارتباطی با بیماری های حاد ندارند و اغلب به سرعت و بدون نیاز به درمان کاهش می یابند. ممکن است از دیدن فرزندتان که با وجود تب ، در حال بازی است تعجب کنید ، اما این لزوما به معنای آن نیست که مشکل برطرف شده است.

با این حال، نشانه خوبی بوده و گویای آن است که کودک به درمان واکنش نشان داده و علائم بیماری کاهش یافته اند.به طور کلی، کودکانی که از عفونت های خطرناک مانند مننژیت رنج می برند، حتی پس از آغاز درمان و کاهش علائم نیز حالشان به تدریج بد و بدتر می شود.اگر درجه حرارت بدن کاهش نیابد و علائم نگران کننده ای مانند مشکلات تنفسی ، سر درد ، خواب آلودگی و تشنج بروز پیدا کنند، باید در اسرع وقت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

کنترل تب در کودکان

چگونه می توانم درجه حرارت بالای بدن فرزندم را کاهش دهم ؟
– کودکان باید مایعات زیاد بنوشند تا هیدراته بمانند، آب بهترین گزینه می باشد.
– به کودک لباس های سبک بپوشانید و او را در اتاقی بگذارید که دمای عادی داشته باشد. هرگز به کودکی که تب دارد ، زیاد لباس نپوشانید ، چون باعث افزایش درجه حرارت بدن می شود. سعی کنید هوای تازه در اتاق جریان داشته باشد ، اما کودک را مستقیما جلوی پنکه یا دستگاه تهویه هوا قرار ندهید. پنجره اتاق را کمی باز بگذارید یا یک پنکه در سمت دیگر اتاق قرار دهید.
-هرگز از اسفنج خیس برای خنک کردن پیشانی کودک استفاده نکنید، چون این روش سنتی باعث باریک شدن عروق خونی زیر پوست شده و از خروج گرمای درونی بدن جلوگیری می کند. عارضه ای که باعث به دام افتادن گرما در بخش های عمیق تر بدن شده و به افزایش درجه حرارت کلی بدن منجر می شود.
– مراقب باشید کودک به اندازه کافی استراحت کند.
– تب در اکثر موارد ظرف مدت 2 تا 3 روز برطرف می شود. درجه حرارت بدن کودک را به طور منظم چک کنید و در صورت تشدید علائم یا عدم بهبود پس از گذشت 2 تا 3 روز از مراقبت های پزشکی استفاده کنید.
– اگر با وجود رعایت دستورالعمل های فوق ، علائم تب در کودک بهبود نیافت، سریعا به یک متخصص مراجعه کنید . هرگز نگذارید که کودک بیش از سه روز با درجه حرارت بالای بدن دست و پنجه نرم کند. اگر فکر می کنید فرزندتان از یک عفونت باکتریایی رنج می برد ، سریعا کمک بگیرید. اگر احساس می کنید که حال فرزندتان مساعد نیست، بهتر است به غریزه خود اعتماد کنید.
– با مشورت پزشک به کودکتان تب بر بدهید. با این حال، داروهای مختلفی برای کاهش درجه حرارت بالای بدن مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از این داروها برای کودکان و نوجوانان مناسب هستند.

سازمان ملی خدمات سلامت در بیانیه ای اعلام کرده که پاراستامول و ایپوپروفن نقش بسزایی در کاهش درجه حرارت بدن کودکان دارند، اما نباید به طور همزمان مورد استفاده قرار گیرند. از پاراستامول و ایپوپروفن به صورت متناوب یا یک در میان هم استفاده نکنید. فراموش نکنید که برای مصرف هر دارویی باید با متخصص اطفال مشورت کنید.
منبع:
مجله سیب سبز

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها
راهنمای تب در کودکان
خال های مادرزادی در کودکان
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

]