درمان اضطراب شدید بدون دارو

درمان اضطراب شدید بدون دارو

درمان اضطراب شدید بدون دارو

عصبانی بودن در هنگام تغییر شرایط زندگی و یا وقوع اتفاق مهمی کاملا طبیعی است. با این وجود، بسیاری از مردم با اختلال اضطراب زندگی می کنند که همیشه نگران هستند و نمی توانند آن را کنترل کنند. افرادی که دچار اختلال اضطراب هستند، باید یاد بگیرند که اضطراب خود را به نحو اثربخشی به حداقل برسانند تا بتوانند زندگی آرامی داشته باشند. بنابراین، اگر می خواهید زندگی آرامی داشته باشید و افکار خود را کنترل کنید، حتما این مقاله را تا انتها بخوانید.

چگونه اضطراب خود را کاهش دهیم؟
اضطراب می تواند به طور منفی بر زندگی روزمره شما تاثیر بگذارد. زندگی کردن با اضطراب راحت نیست و بیشتر افرادی که دچار اختلال اضطراب هستند، به دنبال روش هایی هستند تا اضطراب خود را کاهش دهند. علاوه بر این، کنترل اضطراب، فرآیندی کوتاه مدت نمی باشد و برای این کار باید کمی صبر کنید.

علائم معمول اضطراب
اضطراب خود را به روش های مختلفی نشان می دهد. برخی از این علائم عبارتند از :

– عصبی بودن، بی حوصلگی، تحریک پذیری
– مشکلاتی در خواب، خستگی
– مشکل در تمرکز
– احساس خطر
– ضعف و سرگیجه
– کوتاهی نفس
– احساس سردی یا گرمای بیش از حد
– تنش بیش از حد
– درد سینه
– بی حسی دست ها
– نفس نفس زدن
– گوشه نشینی
– رفتارهای اجباری
– تغییر در شخصیت
– اعتیاد به مصرف الکل یا مواد مخدر
– مشکلاتی در برقراری ارتباط با دیگران
– داشتن مشکلات جسمانی و رفتاری
– افسردگی و یا داشتن افکار خودکشی

در این جا، به روش هایی اشاره می کنیم که می توانید اضطراب خود را به حداقل برسانید و حتی آن را متوقف کنید.

1. درمان اضطراب شدید بدون دارو : قبل از همه بپذیرید که مضطرب هستید
اولین روش برای توقف اضطراب برای همیشه، این است که بپذیرید شما فردی مضطرب هستید. در ذهن به یاد داشته باشید که اضطراب فقط یک واکنش عاطفی است و شروع کنید تا آن را بپذیرید. این مرحله بسیار مهم است و اگر این مرحله را به درستی طی نکنید، نمی توانید بقیه مراحل را ادامه دهید.

2. درمان اضطراب شدید بدون دارو : افکار خود را بررسی کنید
افرادی که اغلب دارای اختلال اضطراب هستند، بدترین سناریوها را برای خود فکر می کنند. بر طبق یک بررسی، وقتی ما مضطرب هستیم، بسیاری از ما غیر واقع گرایانه فکر می کنیم. برای مداخله با این نگرانی ها، باید به این نکته فکر کنید که این افکار تا چه اندازه واقع گرایانه هستند. دوباره فکر کردن به این افکار غیر واقع گرایانه می تواند به کنترل اضطراب در شما کمک کند.

3. درمان اضطراب شدید بدون دارو : مراقبه کنید
هر روز ده دقیقه مراقبه کنید و به خود انرژی مثبت بدهید. سعی کنید در حین مراقبه آرام باشید و به هیچ چیز فکر نکنید. مراقبه به شما یاد می دهد تا همه نگرانی ها و افکار منفی را از خود دور کنید. در واقع، مراقبه به شما کمک می کند تا سطوح استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.

4. درمان اضطراب شدید بدون دارو : نفس عمیق بکشید
نفس عمیق کشیدن، روش خوبی برای کاهش اضطرب است. اگر چه چیزهایی در مورد تمرین های نفس کشیدن شنیده اید، نباید نگران تعداد نفس کشیدن های خود باشید. در عوض، باید بر دم و بازدم خود تمرکز کنید. این ترفند به شما کمک می کند تا آرام باشید و به طور همزمان بر ذهن خود تمرکز کنید.

5. درمان اضطراب شدید بدون دارو : رژیم متعادلی داشته باشید
برخی بررسی ها، ارتباط بین رژیم سالم و اضطراب را ثابت کرده اند.

– از غذاهای فرآوری شده و ناسالم دوری کنید.
– از سبزیجات و میوه های تازه و همچنین پروتئین گوشتی در رژیم غذایی خود استفاده کنید.
– ماهی هایی که حاوی امگا3 هستند، در رژیم غایی خود استفاده کنید.
– از غذاهایی که حاوی قند بالا هستند، پرهیز کنید.
– از کربوهیدارت های پیچیده در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

6. درمان اضطراب شدید بدون دارو : نوشابه های گازدار را حذف کنید
به جای نوشابه های گازدار، چای گیاهی بنوشید. نوشابه های گازدار باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می شوند. اگر هر روز نوشابه بنوشید، لایه های بیرونی دندان تان تخریب می شوندو حفره های دندانی به وجود می آیند.

7. درمان اضطراب شدید بدون دارو : از کافئین و غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید
مصرف بیش از حد کافئین ممکن است موجب اضطراب شدید در افراد شود. اگر دچار اضطراب شدید هستید، کافئین و غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

8. درمان اضطراب شدید بدون دارو : شکر را حذف کنید
روش دیگری که می توانید اضطراب را به صورت طبیعی متوقف کنید، باید شکر را کاملا از رژیم غذایی خود حذف کنید. ممکن است وقتی مضطرب هستید، بخواهید چیز شیرینی را بخورید؛ با این وجود، میل به خوردن غذاهای شیرین می تواند اضطراب شما را شدید تر کند. بنابراین، وقتی مضطرب هستید، به جای خوردن شکر، پروتئین مصرف کنید و یا یک لیوان آب بنوشید.

9. درمان اضطراب شدید بدون دارو : زود بخوابید
اگر عادت دارید که دیر بخوابید، پس زود خوابیدن برای شما تقریبا غیر ممکن است. اما اگر می خواهید این کار را انجام دهید، باید به این کار عادت کنید. در واقع، کمبود خواب یکی از دلایل اضطراب می باشد و بدون داشتن خواب کافی نمی توانید سلامت عاطفی خود را حفظ کنید. در واقع، باید حدود هشت ساعت در طی روز بخوابید. اگر شب ها خوابتان نمی آید، می توانید روش های زیر را امتحان کنید:

– قبل از خواب دوش بگیرید.
– چراغ ها را خاموش کنید.
– قبل از خواب کتاب بخوانید.
– به موسیقی آرامی گوش دهید.

10. قانون 3-3-3 را اجرا کنید:
قانون 3-3-3 روش خوبی برای کنترل اضطراب می باشد که می توانید به راحتی آن را در خانه امتحان کنید. برای کاهش اضطراب، ابتدا به اطراف خود نگاه کنید، و سه شی ء را که در اطراف خود می بینید نام ببرید. سپس، سه صدایی را که می شونید را گوش دهید. در نهایت، سه عضو از بدن خود را حرکت دهید. در واقع، این ترفند ذهنی به شما کمک می کند تا از حالت اضطراب خارج شوید.

تهیه و ترجمه : اختصاصی مجله اینترنتی نمونه ها

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها
چگونه از عسل برای درمان اضطراب استفاده کنیم
اضطراب جدایی در کودکان : گونه آن را کنترل کنیم
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

]