خوردن شکلات در دوران بارداری

خوردن شکلات در دوران بارداری : چقدر می توانیم بخوریم

خوردن شکلات در دوران بارداری : چقدر می توانیم بخوریم

بر طبق تحقیقات در دانشگاهی در کانادا، خوردن شکلات در طول بارداری به رشد جنین کمک می کند. مصرف منظم شکلات تلخ در مقادیر کم از سه ماهه اول بارداری بر عملکرد جفت تاثیر می گذارد.

آیا در طول بارداری می توانیم شکلات مصرف کنیم؟
بله طبق تحقیقات در طول بارداری می توانید شکلات مصرف کنید، اما باید میزان جذب کافئین شما بیشتر از 200 میلی گرم در روز نباشد.
شکلات حاوی کافئین می باشد که می تواند بر جنین تاثیر بگذارد. اگر بیش از شکلات مصرف کنید ممکن است دچار دیابت بارداری شوید و وزن تان افزایش یابد.

چرا باید وقتی باردار هستید شکلات بخورید؟
کارشناسات تغذیه، مصرف شکلات را در حد متوسط در طول بارداری توصیه می کنند. فلاونول های یافت شده در کاکائو که ترکیب اصلی شکلات محسوب می شود، برای زنان باردار مفید می باشد. هرچه شکلات تیره تر باشد، فلاونول های آن بیشتر است. در اینجا به چند مورد از مزیت های فلاونول ها در طول بارداری اشاره می کنیم:

1- خوردن شکلات در دوران بارداری به بهبود پره اکلامپسی کمک می کند:
پره اکلامپسی ، یکی از علت های زایمان زودرس محسوب می شود. وقتی فشار خون افزایش می یابد، ممکن است به کبد آسیب وارد شود.
بر طبق یک پژوهش گزارش شده ، مقدار کاکائوی موجود در شکلات به بهبود این بیماری کمک می کند. تحقیقات در دانشگاه یالی نشان داد که جذب شکلات احتمال پره اکلامپسی را تا 70 درصد کاهش می دهد.

2- خوردن شکلات در دوران بارداری به تنظیم فشار خون کمک می کند:
شکلات به تنظیم فشار خون کمک می کند و باعث رقیق شدن خون می شود.

3- شکلات حاوی آنتی اکسیدان های ضروری می باشد:
شکلات غنی از فلاونوئیدها می باشد که آنتی اکسیدان های قوی محسوب می شوند. این آنتی اکسیدان ها به زنان باردار کمک می کنند تا سیستم ایمنی خود را تقویت کنند و در برابر برخی بیماری ها از جمله سرطان ها در امان باشند.

4- خوردن شکلات در دوران بارداری از بروز بیماری قلبی پیشگیری می کنند:
خاصیت آنتی اکسیدانی شکلات تیره ، نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی بازی می کنند و بنابراین از سیستم قلبی عروقی محافظت می کنند. هرچه شکلات تیره تر باشد، کیفیت آن بیشتر می شود و بهتر از قلب محافظت می کند.

5- خوردن شکلات در دوران بارداری باعث کاهش استرس می شود:
یافته ها نشان می دهد که خوردن 1.4 اونس شکلات تیره در هر روز به مدت دو هفته ، سطوح هورمون کورتیزول را کاهش می دهد. خستگی را رفع می کند و باعث کاهش استرس می شود.

6- شکلات باعث می شود کودکان شادتری به دنیا بیایند:
تحقیقات نشان می دهد که مادرانی که در طول بارداری شکلات تیره تر بیشتری مصرف می کردند، کودکان شادتری به دنیا آوردند. هنوز علت دقیق این پدیده مشخص نیست.

7- خوردن شکلات در دوران بارداری به تنظیم سطوح کلسترول کمک می کند :
شکلات تیره حاوی قند و چربی کمی می باشد. همچنین سطوح فلاوونوئیدهای موجود در آن ، سطوح کلسترول خوب را افزایش می دهد، اکسایش کلسترول بد را کاهش می دهد و سطوح قند خون را تنظیم می کند.

8-شکلات منبع خوبی از آهن و منیزیم محسوب می شود:
تقریبا 100 گرم شکلات تیره ، 67 درصد از آهن موردنیاز بدن و 58 درصد از مینزیم مورد نیاز بدن را فراهم می کند. آهن برای حفظ تعداد هموگلوبین در طول بارداری لازم می باشد و منیزیم نیز به متابولیسم اسیدهای چرب کمک می کند.

چرا نباید در طول بارداری شکلات بیش از حد مصرف کرد؟
به دلایل زیر نباید در مصرف شکلات زیاده روی کرد:

1- کافئین
باید مواظب میزان جذب کافئین خود باشید. نباید در روز بیش از 200 میلی گرم کافئین مصرف کنید. شکلات حاوی کافئین می باشد. اگر همزمان با خوردن شکلات، چای یا دیگر ترکیبات حاوی کافئین هم مصرف کنید، توصیه می شود فقط 1.5 اونس شکلات تیره مصرف کنید که حاوی 35 میلی گرم کافئین می باشد.

2- چربی و کالری
مصرف بیش از حد شکلات تیره ممکن است باعث افزایش وزن شود. یک اونس از شکلات تیره حاوی 150 کالری و 9 گرم چربی می باشد.

3- قند
مصرف بیش از حد شکلات تیره می تواند احتمال ابتلا به دیابت بارداری را افزایش دهد.تقریبا 1.5 اونس شکلات تیره حاوی 18 گرم قند می باشد.

تهیه و ترجمه : اختصاصی مجله اینترنتی نمونه ها

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها
پسر دار شدن و تغذیه مادر
خوردن غذاهای تند در بارداری
7 بیماری پوستی در بارداری و راههای درمان آن
10 غذای مقوی در بارداری که حتما باید بخورید
تاثیر سیب بر جنین و مادر
]