جوش شیرین در نان

خطرات وجود جوش شیرین در نان

خطرات جوش شیرین در نان

انواع مختلف نان از جمله سنگگ، تافتون ، لواش و بربری در سبد مواد غذایی بیشتر ایرانی ها جای دارد. البته نان های فانتزی و باگت نیز روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کنند. از آنجا که حذف این ماده غذایی از سفره ها غیر ممکن است، اما در تهیه آن باید نهایت دقت و وسواس به کار گرفته شود تا نانی سالم در اختیار مردم قرار بگیرد. متاسفانه امروزه به خاطر کم توجهی و غفلت در زمینه پخت نان استفاده از جوش شیرین در این منبع غذایی در برخی از کارگاههای تهیه نان دیده می شود غافل از اینکه جوش شیرین می تواند خطرات جدی بسیاری را برای سلامتی مردم به دنبال داشته باشد.

خوردن کدام نان سنتی باعث زخم معده می شود ؟
نان، یکی از مهمترین مواد غذایی سفره ایرانی هاست و تقریبا هیچ ایرانی نیست که صبحش را بدون نان شب کند، حالا خیلی ها نان را با ترس و لرز می خورند چرا که شنیده اند نان ها پر از جوش شیرین می باشند. نکته مهم و قابل توجه این است که وجود جوش شیرین در اکثر نان ها می تواند ضرر چشمگیری داشته باشد و سلامت بدن شما را به خطر بیندازد.

خطرات وجود جوش شیرین در نان
مقوی ترین نان کدام است ؟
آزمایش ها و تحقیقاتی که روی نان سنگگ در محله های مختلف صورت گرفته است، نشان می دهند که این نان تقریبا کامل است و در تهیه آن آردی به کار گرفته شده که تقریبا تمام املاح و ویتامین های خود را حفظ کرده است. البته نوع پخت آن نیز در کیفیت نان تاثیر می گذارد. نوع برشته آن مرغوب تر از نوع خمیر آن است. در تهیه نان سنگگ به خاطر نوع خمیری که دارد ، کمتر از جوش شیرین استفاده می شود.

خطرات وجود شیرین در نان

تشخیص جوش شیرین در نان
این که بفهمیم در نانی که مصرف می کنیم جوش شیرین وجود دارد ، چندان کار راحت و آسانی نیست . اما اگر معمولا متوجه شدید نانی که مصرف می کنید فطیر و خمیر آن نارس است، قطعا مقادیری جوش شیرین در آن به کار گرفته شده است. نان تهیه شده با جوش شیرین ، بوی نامطبوعی دارد و رنگ مغز نان اغلب تیره است. این نوع نان علیرغم شکل ظاهرا رسیده ، چون فاقد محصولات جانبی حاصل از فعالیت سلول های مخمر و باکتری های اسید لاکتیک است ، فاقد طعم و مزه طبیعی است. بله، بسیاری از این بی مزگی های انواع نان ها مربوط به همین مسئله است.

در خوردن نان لواش زیاد احتیاط کنید
نکته حائز اهمیت آن است که در برخی از انواع نان ها مانند لواش و پس از آن تافتون ، مقادیر بیشتری جوش شیرین استفاده می شود، چراکه چنانچه CO2 هم حین فرآیند آماده کردن نان و تهیه آن تولید شود، افراد به وسیله وردنه کشیدن و نازک کردن خمیر ، قسمت اعظم گازها را خارج می کنند، در نتیجه خمیر متراکم و فشرده می شود. از این رو نانوایان برای جبران این مشکل و رفع تراکم نان مجبورند از مقادیر چشمگیری جوش شیرین استفاده کنند.

نکته ها
در گذشته برای پخت نان تافتون به میزان قابل توجهی جوش شیرین به کار می رفت که این مسئله امروزه با نظارت سازمان های مربوطه به خوبی کنترل شده است. با این وجود برای اینکه از کمتر بودن میزان جوش شیرین در این نوع نان مطمئن شوید بهتر است از نوع برشته و ترد آن استفاده کنید.

معمولا نان بربری که فاقد جوش شیرین باشد برشته است، خمیر و نارس بودن نان یکی از نشانه های استفاده از جوش شیرین در خمیر آن است.

چنانچه لواشی که می خرید ترش مزه و خمیر باشد به اینکه ممکن است در آن جوش شیرین استفاده شده باشد شک نکنید.

به یقین می توان گفت سنگگ از جمله نان هایی است که میزان خیلی کمی جوش شیرین در آن استفاده شده است.
خطرات وجود جوش شیرین در نان

مجله سیب سبز

مطالب پیشنهادی مجله اینترنتی نمونه ها :
فواید کافور که احتمالا تاکنون نمی دانستید
درمان شکم درد با گیاهان دارویی
خوراکی های مفید برای پیشگیری از عفونت های مخمری
سفید کردن دندان ها به روش سنتی
هفت درمان خانگی برای خارش مقعد
2 thoughts on “خطرات وجود جوش شیرین در نان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

]